Vědomé a řízené dýchání
Pravidelným pohybem zvyšujeme příjem kyslíku, což je nezbytné pro přísun životní energie. Když to však přeženeme a tělo zatěžujeme více, než je zdrávo, protože si chceme dokázat, že to ještě zvládneme, ublížíme si. Do organismu se dostane ještě více kyslíku a tvoří se tzv. volné radikály, které jsou příčinou dosud neobjasněného přetrvávání svalové bolesti. Právě ta je prvním upozorněním a příznakem nemoci. Nadměrnou tvorbu volných radikálů vyvolanou enormním tělesným cvičením lze považovat za přímou příčinu nemoci.
Jednou z cest ke zdraví je naučit se dýchat tak, aby nám dýchání pomáhalo stabilizovat naši vitalitu a aktivitu. Správné okysličení naší krve má vliv na naše zdraví i duševní pohodu. Dýchat můžeme různými způsoby a existují i speciální kyslíkové terapie, které nám nabízejí částečnou pomoc a řešení dílčích problémů. Největší přínos má však to, když se naučíme řídit své dýchání sami tak, abychom k tomu nepotřebovali nic dalšího a nebyli na ničem a na nikom závislí. Dýchání u vnitřních cviků pro zdraví Při provádění vnitřních cviků tao používáme lámský dech – hluboký plný nádech do hrudníku a dlouhý výdech. Jde o dechovou techniku, která změní nejen poměr kyslíku a oxidu uhličitého v krvi, ale také ovlivní stav vědomí.
Zaujímáním různých pozic u jednotlivých cviků stabilizujeme náš svalový korzet a vyrovnáváme hladinu energie v orgánech, které chceme posílit. U pěti základních vnitřních cviků pro zdraví, které se nazývají Drak, Tygr, Medvěd, Orel a Opice, protože se cvičí postupně za sebou jde o rity. Tímto názvem se zdůrazňuje, že jde o rituál, který působí na naše tělo komplexně a celkově harmonizuje energii těla i duše.
Např. cvik Drak je velmi jednoduchý. Začínáme vestoje a zhluboka se nadechneme do plných plic. Pokrčíme jednu nohu tak, aby se opírala nad kolenem druhé nohy, ruce upažíme a jednu ruku ohneme v lokti tak, aby prsty směřovaly k prstům druhé upažené ruky. Zatneme ruce v pěst a pak následuje dlouhý výdech. Potom ruce vyměníme a cvik opakujeme na druhou stranu. Ve druhé fázi cviku pokrčíme druhou nohu a postupujeme stejně jako u první. Opakujeme na každou stranu alespoň třikrát. Drak působí pozitivně na srdeční činnost, na cévy a na aktivitu tenkého střeva. Symbolizuje sílu, sebevědomí, sebeovládání a úspěšnost.
Na výše uvedené vnitřní cviky pro zdraví navazují zdravotní cviky na dlouhověkost s názvy vycházejí z chování zvířat. Jelena, Jeřába a Želvu můžeme cvičit podle naší potřeby kdykoliv i jednotlivě. Příznivě působí na pohlavní orgány, trávicí ústrojí i na metabolismus. Posilují a stabilizují nervovou soustavu a formování postavy. Jsou opakem fyzických tělesných cviků a různých sportů, které nám přinášejí rychlé formování postavy a tělesnou krásu, ale často zatěžují chod našich vnitřních orgánů a narušují jejich jemnou činnost. Vnitřní cviky nám pomáhají udržovat pružnost a flexibilitu celého nervového systému. Odstraňují stres a napětí a přispívají k dosažení dlouhověkosti.
Proto je výhodné k běžnému tělesnému cvičení přidat i vnitřní cviky tao pro zdraví. Podstatou jejich účinku je vědomé a řízené dýchání, kdy se člověk naučí vnímat vědomě svůj dech a řízeně ho využívat tam, kde je potřeba. Prohloubené vědomé dýchání Jeden ze způsobů, jak se naučit nenásilně vědomému řízenému a kontrolovanému dýchání, je začít s prodýcháním čaker. Jednotlivé čakry od první až po sedmou vždy prodýcháme třikrát hlubokým nádechem a dlouhým výdechem. Pak opakujeme totéž s druhou a šestou čakrou, třetí a pátou a nakonec čtvrtou čakru prodýcháme třikrát.
Další ze způsobů vědomého dýchání je:
Vibrační meditace manter hlubokého nádechu a dlouhému plynulému výdechu formou vibrace manter. Plně se nadechneme a při dlouhém výdechu zpíváme mantry OM, MANY, PAME a HUM. Vibrace jednotlivých manter uvolňuje a posiluje jednotlivé části těla. OM hlavu, MANY ramena a hrudník, PAME břicho a s ním celé trávicí ustrojí a HUM celé tělo.
Při pravidelném provádění vibrační meditace manter jednou denně vědomé dýchání působí na naše podvědomí a dech se přirozeně prodlužuje. Vibrační meditace rozvíjí schopnost řízení mentální energie, transformace vesmírné energie, díky níž získáváme větší sebevědomí, sebedůvěru, jistotu, a také nám napomáhá k vyrovnání se s minulostí i k trvalému zdraví.
Vibrační meditaci sate.
Poskytují hluboké dlouhodobé léčebné působení a harmonizují tělo i duši. Při satori a sati dýcháme otevřenými ústy, někdy dlouze a zhluboka do hrudníku, jindy zase mělce do břicha. To okysličuje tělo do takové míry, že se z buněk uvolňují potlačované emoce a plně si uvědomujeme staré bolesti a pocity. Při vibrační meditaci sate prožijeme extázi univerzálního pročistění a naše vnitřní traumata se uvolní, náš život se zásadně změní. Změní se i náš celkový pohled na dění kolem, situaci vyhodnotíme v klidu a najdeme pozitivní řešení, které neublíží nám ani druhým.
Provádí se vleže na zádech a zahrnuje dýchání za plného vědomí kruhovým způsobem. Pak přejdeme do podvědomého dýchání. Jinými slovy, vědomě dýcháme tak, že mezi nádechem a výdechem neděláme žádnou přestávku. V první fázi se uvolňuje svalstvo v horní části těla, v druhé fázi svalstvo v dolní části těla. Následuje vyčistění od negativních emocí, které mají vliv na naše zdraví a projevují se v různých bolestech nebo jako trvalý vnitřní smutek, zloba či zoufalství. Účinnost je pro každého jiná a nelze ji předvídat ani regulovat.
Zvyšuje sekreci životně důležitých hormonů a celého endokrinního systému, výrazně zlepšuje trávení, látkovou výměnu a vyměšování. Dochází k lepšímu prokrvení mozku, vyjasnění mysli a zdokonalení paměti i všech duševních schopností, ovládání emocí, odstranění stresu, smutku, strachu a závislosti atd. Posiluje sebevědomí, sebedůvěru a navozuje klid a pohodu. Pomáhá léčit chronické nemoci, astma a problémy s dýcháním, alergii, ekzém, cukrovku, bolesti kloubů, bolesti zad a pohybový aparát.
Lze doporučit každému, kdo se chce vyčistit od negativních emocí a traumat. Účinky jsou nesmírně hluboké právě proto, že k nim dochází uvnitř každého z nás, bez jakéhokoliv řízení či zásahu zvenčí. Další druh dechové techniky je divine healing – božské uzdravení. Jde o specifický způsob holistického léčení, v němž se praktikují některé ze starodávných taoistických technik. Dechová technika rebirthing nebo holotropní dýchání. Oba tyto směry se vrací do minulosti, na rozdíl od sate, sati a satori dýchání – meditace, technik starodávného taoismu a buddhismu, které řeší současný stav těla a duše.
Kraniosakrální terapie je umění životním dechem v kontaktu jemným dotekem, nalézt společně „vlnovou délku“, klíčové body a vnímat fyzickou a psychickou kondici klienta. Potence Dechu života je vnitřním řídícím principem, obnovení zdraví, aktivuje léčebný proces, harmonizuje tělesné struktury a vyvolává pulzující vlny ve vztahu k prvotní energetické dynamice. Vnímáním cítíme aktuální stav lebeční impulsu (spontánní rytmus mozku a mozkomíšního moku), která zjišťujeme rušení a léčíme je s mírným dotekem rukou. Cílem je obnovit pravidelný kraniosakrální rytmus a dosáhnout úplné uvolnění těla i mysli.
Správné dýchání je ve východní medicíně považováno za klíčové nejen při uzdravení těla, ale i duše. Dech je přitom jejím zrcadlem. Nutné je zaměřit se na svoji kondici a individuální osobní rozvoj. Zdraví se nedá ošálit ani koupit.
Angel Stan Buna
Doporučujeme: