Každý den jeden článek úryvku z knihy Tao zdraví, sexu a dlouhého života, autora Daniela Reidla. II řada, článek OSMÝ... Zakladatel Lao-c' formuloval taoismus a jeho strukturu v hlavní knize Tao te ťing. Učí nás, že člověk se nemá dát omezit věcmi tohoto světa, ale osvobodit se od nich. Nastolit v sobě vnitřní klid, osvobodit se od žádostí a vášní. Nechtít nic víc než to, co potřebujeme. Být trvalé skromný a pokorný, neuchýlit se od své přirozenosti a nebýt na nikom závislý. (Tao pralátka, te vesmírná síla individuální přirozenost a ťing kniha) Lao-c' rozhodně nebyl žádný prospěchář, neměl žádné osobní ambice, neznal bohy, jimž by se klaněl, a také neměl čas na hlouposti. Oč se snažil a co snad s úspěchem uskutečnil, velmi dobře vystihují okouzlující verše Tao-te-ťingu: Jak tiché, jak prázdné. Stojí samo a nemění se. Obíhá v kruhu a neselhává.”
Řady objevů a dnes již tradičních postupů v oblasti vědeckých i duchovních nauk, inspirovaných jeho slovy, jsou nevyvratitelným důkazem o síle Cesty. Ta Cesta zde stále je, byla tu dávno před Lao-c'em a bude tu ještě dlouho po nás. Její síla je k dispozici každému, kdo vynaloží potřebné úsilí, aby ji objevil a následoval.
V Knize proměn I-tingu symbolizuje jednotu 63. hexagram a nazývá se úplnost. Sestává z trigramu pro vodu ženu a pro oheň muže. Kromě toho, že toto ztvárnění staví jin nad jang, evokuje také představu kotle plného vody, jež nad ohněm zvolna spěje k varu. Jde o zásadní taoistické ztvárnění lidského pohlavního aktu, které zcela přesně zachycuje základní rozdílnosti chování mezi mužem a ženou. Aby celý proces trval dostatečně dlouho a voda vzkypěla varem, musí muž šetřit palivem, musí pečlivě hlídat oheň v sobě. Kdyby spálil všechno ,dřevo' příliš rychle, jeho oheň by předčasně vyhasl a voda v kotli by zůstala jen vlažná. Když se mu ale podaří živit oheň pod kotlem dostatečně dlouho, aby voda začala vřít, pak i ten nejmenší plamínek bude schopen udržet ji ještě dlouho horkou.
Úplnost je znázorněním základního vztahu mezi jinem a jangem a jasně tao odlišuje od dualismu filozofie Západu. Podle Tao-te-ťingu jsou kterákoli síla, objekt nebo myšlenka neúplné a bezvýznamné, jsou-li vytržené z kontextu vlastního a nedomyslitelného protějšku: těžké a lehké se vzájemně doplňují, dlouhé a krátké se vzájemně vytvářejí, vysoké a hluboké se vzájemně určují...
Dobro nic neznamená, pokud je nevymezuje zlo, krásu nevidíme, chybí-li srovnání s ošklivostí. Západní myšlení od sebe protějšky odděluje, každý vykládá samostatně, přikládá hodnotu pouze dobru, kráse a pravdě. Zlo, ošklivost a lež jsou jakožto plnohodnotné aspekty života úmyslně (a naprosto zbytečně) upozaďovány nebo si je lidé oškliví jako ,špatné'. Taoismus protikladné Sily, jejichž vzájemné působení provází každou situaci a každý jev, uznává a vyvažuje, i když si nedělá žádné iluze o tom, že by snad některou z kosmických sil, ať negativní nebo pozitivní, překonal či zrušil.
Vzájemné doplňováni jinu a jangu prostupuje celým vesmírem a jejich protikladné působení zajišťuje dynamické napětí, jehož je zapotřebí k veškerému pohybu, ke všem proměnám.
Taoismus životně důležité orgány rozděluje deset životně důležitých orgánů do pěti párů, přičemž každý takový pár sestává z jednoho ,plného' neboli jinového orgánu a z jednoho orgánu ,dutého' neboli jangového. Jinové orgány jsou činnější než orgány jangové a jejich poruchy způsobují ty nejzávažnější zdravotní obtíže. Do příslušných párů pak nejsou jednotlivé orgány řazeny jen tak nahodile. Existuje mezi nimi konkrétní funkční i anatomická provázanost:
Srdce, tento ,nejdůležitější ze všech životně důležitých orgánů' ovlivňuje činnost všech ostatních orgánů, protože zajišťuje krevní oběh. Také v něm sídlí duch a má vliv na nálady a čistou mysl. Stav srdeční energie se projevuje barvou obličeje a jazyka: tmavě červená signalizuje její nadbytek, světle šedá vypovídá o nedostatku. Jinak srdce tvoří pár s tenkým střevem, které od sebe odděluje čisté a nečisté vedlejší produkty zažívání, reguluje poměr tekutých a pevných odpadů a vstřebává výživné látky, které následně směruje právě na srdce, jež je pomocí krevního oběhu rozvádí dále po těle.
V játrech se skladuje a obohacuje krev. Kromě toho tento orgán ovlivňuje množství krve, která odteče krevním řečištěm do oběhu. Jestliže se hýbe člověk, pohybuje se také krev; když je člověk nehybný, krev se vrací do jater," stojí psáno ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře. Toto jeho tvrzení je zcela v souladu s oficiální medicínou, která prokázala, že v době odpočinku, a to zejména při chladném počasí, se 30 až 50 procent veškeré krve těla shromáždí v játrech a ve slinivce. Ve spánku se krev v játrech obohacuje o živiny, aby v době běžné aktivity zajistila správné fungování celého těla. V játrech také sídlí lidská duše (chun), o čemž vypovídá i čínský výraz sin-kan (doslova ,srdce a játra'), který znamená ,miláček' nebo ,drahoušek'. V srdci a v játrech se proto soustřeďují vlastnosti, které nás činí lidmi.
Játra jsou jakýmsi ústředím tělního metabolismu, a proto přímo ovlivňují rozpoložení člověka, jeho životní sílu neboli vitalitu. Stav jater se odráží v očích, na nehtech a svalech. Jangovým partnerem jater je žlučník. I jejich vzájemná provázanost je západní medicíně dobře známa.
Slinivka břišní řídí vylučování životně důležitých enzymů, jichž je zapotřebí ke správnému zažívání a metabolismu vůbec. Tato funkce ji přímo spojuje s jejím jangovým protějškem se žaludkem. Jestliže slinivka nevyloučí dostatek enzymů, trávicí procesy v žaludku ustrnou, strava v něm začne kvasit a hnít, namísto aby byla strávena. Slinivka břišní ovlivňuje lidskou schopnost racionálně myslet. Poruchy slinivky se projevují na kůži a na povrchu těla, svalovým napětím, provází je chronická únava, stagnace zažívání a neschopnost se soustředit.
Plíce „vládnou čchi,' tvrdí se v čínských lékařských spisech. A jelikož čchi znamená ,dech' stejně jako ,energii', ovlivňují plíce jednak dýchání, jednak proudění energie. Když se člověku nedostává dechu, má též málo energie. Jinové plíce tvoří pár s jangovým tlustým střevem. Stav plic se pak odráží na kůži, což je skutečnost dobře známá i západní medicíně, neboť kůže je sama o sobě rovněž dýchacím ústrojím. Navíc plíce i tlusté střevo vlastně na kůži navazují jednou je do těla vtlačena shora, jednou zdola. Zápal plic a další závažná onemocnění dýchacích cest proto často provází zácpa a při zácpě zase dochází k nepříjemnému rozpínání v hrudi.
l.edviny vládnou vodě. Přebytečná voda putuje do ledvin, kde se přeměňuje v moč, která dále postupuje do močového měchýře a následně je z těla vůbec vyloučena. Tím jsou ledviny funkčně propojené s močovým měchýřem, jenž je jejich důležitým jangovým protějškem. Ledvinám se také říká Brána života, protože mají na starosti celkovou rovnováhu životně nezbytných tělních tekutin, což má přímý vliv na stav energie a na energetickou rovnováhu. Ledviny jsou tedy v lidském organismu hlavními vyrovnávači jinu a jangu. Jsou sídlem lidské
Sily vůle a mají vliv na morek, stydkou oblast a na oblast lumbální a sakrální (bederní a křížovou). Poruchy jejich funkce se obvykle projevují bolestmi v dolní polovině zad a také neschopností záda zcela napřímit. Velmi těsně jsou provázané s nadledvinami (přesněji kůrou nadledvin), které jsou uložené na horním pólu ledvin a vylučují do krve hormon kortizon, dále adrenalin a životně nezbytné hormony pohlavní. Proto mají ledviny a s nimi spojené žlázy s vnitřní sekrecí vliv na pohlavní funkce a na potenci,
Zítra pokračování…
Angel Stan Buna
Doporučujeme:
Těšíme se na Vás...
Dynamické cviky pro zdraví je sestava vnitřních cviků, které pomocí správného dýchání podporují proudění vesmírné energie v našem těle. Tato energie svojí vibrací posiluje všechny vnitřní orgány a celou nervovou soustavu. Stabilizuje zdraví, působí preventivně proti všem chorobám a léčí naše nemocné orgány. Pomáhá obnovit sílu našeho instinktu i intuice a prodloužit naše mládí.
Jednoduchý systém denních dýchacích cvičení s plným nádechem a dlouhým výdechem je základ dynamických vnitřních cviků pro zdraví, které navozují vzájemnou harmonie mezi jin a jang, čímž stabilizují zdraví v organismu a posilují tělo i duši. Pak tyto dynamické vnitřní cviky pro zdraví, pomoci řízeného dýchaní stimulují, posilují a zpevňují všechny důležité svalové skupiny Trvalé formují postavu, podstatně snižuje váhu a zlepšují držení těla. Zvyšují vitalitu a stabilizují emoce i tělesnou odolnost.
https://cviky.7x.cz/cen-tao/kurzy-a-seminare
K tomu, abychom se cítili spokojeně a měli dostatek vitální energie, nám může báječně pomoci také kraniosakrální terapie, navrací rovnováhu vašemu tělu a mysli. Pomůže vám zastavit se, uvolnit, odbourat stres a vykročit na novou životní cestu. Na cestu ke zdraví a vnitřního naplnění. S radostí a láskou budu na této cestě vaším průvodcem…