Každý den jeden článek úryvku z knihy Tao zdraví, sexu a dlouhého života, autora Daniela Reidla. II řada, článek SEDMÝ. Podle taoistů je celý vesmír zaplavený tao-te (silou tao). Tato prapůvodní kosmická síla, substance se také nazývala Tchaj-sü (Prázdnota nebo též Nebytí), Tchaj-ťi. nejzazší předěl nebo Nejvyšší pól, označuje prvopočátek bytí) a Tchaj-i (Nejvyšší hybatel). Utváří přímo, záklaď vesmíru, onu nehmotnou hmotu, z níž celý kosmos vykrystalizoval...Tao plodí jednotu...Jednota plodí dvojici...Dvojice plodí trojici...Trojice plodí bezpočet tvorů...
Jednota je prvopočátek bytí. Když se Tchaj-ťi při Velkém třesku rozštěpil ve dví a zrodil se svět, na protilehlých pólech vzniklého ohromného elektromagnetického pole se objevily složky jin a jang jedna se záporným a druhá s kladným nábojem a ty rozpohybovaly proces neustálého vznikání a zanikání všech šil a věcí, pro něž máme souhrnné označení ,vesmír' nebo také ,svěť.
Trojice, to jsou Tři drahocennosti. Z jednoty, z dvojice a z trojice se pak vyvinul bezpočet rostlin, živočichů a dalších věcí, co jich jen ve vesmíru nebo též na světě je.
Taoisté uvažují o nejvyšším stavu bytí, což je vznešený stav, jehož může dosáhnout každá lidská bytost, ovšem pouze vyvine-li dostatečné úsilí a prokáže-li dostatečnou sebekázeň. Tento stav bytí, který se na Západě také někdy označuje jako ,osvícení', je na Východě uctíván stejně jako u nás všemohoucí Bůh a také je součástí nejhlubšího potenciálu každé lidské bytosti.
Jedním z nejvýznačnějších rysů filozofického taoismu je fenomén, který Arthur Waley označuje jako ,lyrické přijetí smrti'. Taoisté totiž smrt a zrození považují pouze za přechody z jedné sféry bytí do jiné, nikoli za absolutní začátky nebo konce. Jak řekl Čuang-c', největší z následovníků Lao-c'a, svým žákům: Jak mám vědět, že lpění na tomto životě není pouze lpěním na nějakém snu, které mi zabraňuje vstoupit do skutečného světa”. A třebaže taoistický mudrc prožije na tomto světě většinou dlouhý a zdravý život právě proto, že žije v souladu s přírodou, čelí i smrti beze strachu či lítosti, neboť také smrt je přirozená.
Taoismus se zaměřuje převážně na život na Zemi, Zcela jednoznačně staví rovnítko mezi fyzické a duševní zdraví a prosazuje tvrzení, že pouze v silném a zdravém těle může být silný a zdravý duch, a právě to je důvodem, proč život v souladu s tao přináší pevné zdraví a dlouhověkost.
Tao znamená, že plody toho, co zasadíme v tomto životě, také v tomto životě sklízíme. A tak do nás tao zasévá sémě moudrosti, z něhož na naší úrodné zahrádce života vzejdou zdraví a dlouhá leta. Ti, kteří budou její půdu zúrodňovat každodenním cvičením a vědomou sebekázní, také tyto lahodné plody nakonec opravdu sklidí. I když je tao cesta mezi nebem a zemí, člověk po té cestě musí kráčet sám z vlastní vůle.
Na rozdíl od západních náboženství, která nabízejí věčnou spásu pouze výměnou za víru, brány tao se otevírají pouze tomu, kdo je ochoten tvrdě pracovat, rozvíjet Cestu. Tao si nelze vymodlit, tao lze pouze žít a ti, kteří se jednou naučí vyžívat jeho sílu, také záhy zjistí, že její zdroj je ,nevyčerpatelný'. Že v taoismu je konání důležitější než víra, že zkušenost je více než učenost. Nic se nedá dělat polovičatě: Člověk musí ujít, tu Cestu celou. Dualistická západní náboženství od sebe oddělují oblast duchovní a fyzickou, činí z nich dvě cizí a vzájemně vydělené sféry, přičemž je výše ceněna ta první.
Taoismus považuje fyzickou a duchovní složku za nedílné, a přesto odlišné aspekty téže skutečnosti, kdy tělo je kořenem, z něhož vyrůstá stvol s květem v podobě mysli, ducha. Ani rostliny nemohou vegetovat, aniž by vykvetly, a totéž platí i pro lidi. I člověk, který, přišel o rozum', může prožít dlouhý život, ale přijde-li o srdce, o plíce nebo o játra, zemře, a to bez ohledu na to, jak byl inteligentní, duchovně na výši, nebo dokonce osvícený.
Podstatu taoistického přístupu pěkně vystihuje výrok ting-jing wu-wej, který v doslovném překladu znamená ,klidně sedící, nic dělající'. Ono ,nic dělající' neznamená, že by člověk celý den proseděl se založenýma rukama, ale spíše je zde míněno, že by měl dělat jen ty věci, které je potřeba vykonat a že by to měl provádět způsobem, který není v rozporu s přirozeným řádem tao a ideálním působením přírodních sil.
To by znamenalo jednat pouze spontánně, bez předem připraveného plánu, provádět jednotlivé věci výlučně pro ně samé, nikoliv vlivem vedlejších pohnutek a také žít v souladu s přírodou a ne se ji snažit ovládat. Patrně nejdůležitějším momentem je zde wu-wej a znamená to vědět, kdy přestat, jak něco nepřehnat, a jak včas rozpoznat, kdy se pro nevhodnost zásahu zcela zříci. Jak pravil Lao-c': Když s prací jsi hotov, ustaň. To je Cesta Nebes.
,Klidně sedící' v čínštině mimo jiné označuje meditaci. Slůvko meditace je pak pro některé lidi ze Západu hotovou noční můrou, případně je alespoň mate, neboť vzbuzuje představu jakéhosi ,hloubání' o čemsi velmi hlubokém, nicméně dosti nejasném, co se dosud nepodařilo uspokojivě definovat. V buddhistické a taoistické tradici nicméně ono ,ne-činění' při meditaci vyjadřuje vědomou snahu o uprázdnění mysli, aby nebyla plná rozumových úvah.
Tento typ meditace je jednak uklidňující, jednak povzbudivý, jelikož tiší vnitřní dialog, jenž v duchu vedeme sami se sebou a který bez ustání zatěžuje naši mysl, takže se pak hůře soustředí na běžné aktivity. Výsledkem této meditace bývá klidná a jasná úmysl, jež nám umožňuje spontánně a intuitivně vnímat a chápat tao. Taoismus zůstává jednou z nejbohatších a bezpochyby také nejstarších filozofických tradic, které jsou dodnes aktuální, a to všude na světě. Je to filozofie pestrá, eklektická, oplývá moudrostí a vyznačuje se také svérázným humorem.
Seznámíme-li se s její historií, zjistíme že je plná zajímavých a často značně excentrických postav. Jelikož taoismus spojuje fyzickou a duševní sféru a klade stejný důraz na teorii i praxi, mohl obsáhnout tak odlišné disciplíny, jako jsou alchymie, různá dechová cvičení, gymnastika, sexuální praktiky, bylinná léčba, výživa, helioterapie a řada dalších. Těmto a ostatním významným disciplínám jsou věnovány nejrůznější taoistické texty, které po léta předávali taoističtí mistři svým žákům.
Taoistická ,bible', tučný svazek nazvaný Tao-cang (Bohatství tao), patří k nejdelším kánonům na světě a sestává se svazků, které vznikaly po dobu 1500 let a jsou skutečnou pokladnicí ezoterického vědění.
A přesto, je-li o tao vše řečeno a pro tao vše vykonáno, člověk se opět musí vrátit k úvodním veršům Tao-te-ťingu, básni, která pouhými 5000 znaky o tao mnohé vypovídá a jejíž nepočetné stránky pokrývají opravdu širokou oblast, Je to dáno tím, že každý verš lze chápat na několika úrovních současné a každé slůvko je několikanásobným odrazem tao, jako když drahokam láme světlo. Tao-te-ťing překlenuje relativní a člověkem vytvořené hranice historie, kultury, času a prostoru.
Zítra pokračování…
Angel Stan Buna
Doporučujeme:
Těšíme se na Vás...
Dynamické cviky pro zdraví je sestava vnitřních cviků, které pomocí správného dýchání podporují proudění vesmírné energie v našem těle. Tato energie svojí vibrací posiluje všechny vnitřní orgány a celou nervovou soustavu. Stabilizuje zdraví, působí preventivně proti všem chorobám a léčí naše nemocné orgány. Pomáhá obnovit sílu našeho instinktu i intuice a prodloužit naše mládí.
Jednoduchý systém denních dýchacích cvičení s plným nádechem a dlouhým výdechem je základ dynamických vnitřních cviků pro zdraví, které navozují vzájemnou harmonie mezi jin a jang, čímž stabilizují zdraví v organismu a posilují tělo i duši. Pak tyto dynamické vnitřní cviky pro zdraví, pomoci řízeného dýchaní stimulují, posilují a zpevňují všechny důležité svalové skupiny Trvalé formují postavu, podstatně snižuje váhu a zlepšují držení těla. Zvyšují vitalitu a stabilizují emoce i tělesnou odolnost.
https://cviky.7x.cz/cen-tao/kurzy-a-seminare
K tomu, abychom se cítili spokojeně a měli dostatek vitální energie, nám může báječně pomoci také kraniosakrální terapie, navrací rovnováhu vašemu tělu a mysli. Pomůže vám zastavit se, uvolnit, odbourat stres a vykročit na novou životní cestu. Na cestu ke zdraví a vnitřního naplnění. S radostí a láskou budu na této cestě vaším průvodcem…