Tao pět prvků a pět hybatelů.

Napsal Elli (») 9. 7. 2020 v kategorii Taoismus, přečteno: 655×

Každý den jeden článek úryvku z knihy Tao zdraví, sexu a dlouhého života, autora Daniela Reidla. II řada, článek DEVÁTÝ…Teorie Pěti prvků neboli pěti prvotních hybatelů (wu-sing) posouvá výklad o kosmologických souvislostech člověka a vesmíru ještě dále. Na rozdíl od Péti základních elementů, jak je zná západní filozofie, se v taoismu za Pět prvků pokládá pět činných sil, tedy nikoli nehybných prvků, ačkoli jim přisuzuje podobné symboly. Vnitřní kánon Žlutého císaře k torny říká: „Pět prvotních hybatelů Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda  v sobě zahrnuje všechny přírodní jevy. Jejich symbolika platí rovněž pro člověka."

Působení těchto pěti prapůvodních kosmických sil ovlivňují souvislosti, základní vztahy, dané jejich relativními vlastnostmi. Každá síla vzniká (,rodí se') pouze díky síle jiné a je potlačena (,překonána') silou další, asi takto: Když si pečlivě rozebereme symboliku jednotlivých prvků, odhalíme i jejich vzájemné vztahy. Pálením dřeva vzniká oheň. V ohni zase vzniká popel a popel tvoří Zemi. V Zemi se dále vytvářejí kovy, jsou plodem Země. Když se kovy zahřejí, stanou se tekutými a představují prvek vody. Voda umožňuje růst rostlin, a tím také dřeva. Následuje Zničující cyklus, kdy dřevo vytahuje z půdy potřebné živiny, a tím ničí Zemi. Vyprahlá Země pohlcuje a odvádí vodu, nad níž tak, vítězí. Voda může zničit oheň, může jej uhasit. Oheň zase ničí kov, protože jej taví. Kov ničí dřevo, neboť se jím seká. Plodný cyklus se nazývá

Pět prvotních hybatelů se rovněž, projevuje v lidském těle, a sice ve vztazích pěti párů životně důležitých orgánů, nejvíce pak u orgánů plných, jinových. Srdci vládne oheň, játrům dřevo, ledvinám voda, slinivce země a plicím kov. Plodný vztah Matka/syn tedy například funguje mezi energií-dřevem jater a energií-ohněm srdce, přičemž zničující vztah typu Vítěz/poražený pozorujeme mezi dřevem jater a zemí slinivky. Přebytečná energie-voda ledvin tedy vítězí nad energií-ohněm srdce, a má-li být zachována energie-kov plic a tlustého střeva, musejí slinivka a žaludek vydat dostatek své energie-země, a tak bychom mohli pokračovat stále dál.

 Pět prvotních hybatelů má ještě další původní významy, kosmologické asociace. Existuje třeba Pět chutí, Pět ročních období, Pět zvuků, Pět podnebí a podobně.

 Z kombinace principů jinu a jangu a Pěti prvotních hybatelů vycházejí čínští lékaři, chtějí-li odhalit příčinu nemoci a předvídat její další vývoj, další degeneraci organismu. Také podle toho předepisují vhodné léky. Pro taoismus je příznačné, že tytéž prvotní principy, jimiž se řídí celý vesmír, se také stejným způsobem vztahují na každou jeho součást, byť sebemenší. K takovému závěru dospěla rovněž moderní kvantová fyzika, která nahlíží celý vesmír jako obrovský makrokosmický atom a atom zase připodobňuje ke zmenšenému vesmíru.

Stejným způsobem čínští lékaři pokládají lidské tělo za zmenšeninu vesmíru a mezi ,přírodou' a lidskou ,přirozeností' nespatřují žádný rozdíl, což nelze říci o západním dualismu, který člověka z přírody naopak vykořeňuje. Níže uvádím několik srozumitelných příkladů způsobu využití principů Pěti prvotních hybatelů v tradiční čínské diagnostice a léčbě:

U člověka výbušné povahy, který vykazuje poruchu zraku a časté sklony křičet na ostatní lidi, by se patrně diagnostikoval zánět jater, neboť stav jater je podle našich tabulek patrný na očích, souvisí s pocity zloby a váže se na zvuk křiku. Když se energie-dřevo zanícených jater vymkne kontrole a převáží, přivodí přílišné vzplanutí energie-ohně v srdci, jelikož mezi dřevem a ohněm funguje plodný vztah. Lékař proto může porušenou energetickou rovnováhu opět nastolit pomocí dvou postupů.

 Buď může zklidnit játra a tak potlačit jejich dráždivé působení na srdce, nebo může nějakým způsobem posílit ledviny, přesněji jejich energii-vodu, což má hned dvojí účinek energie-voda totiž prospívá dřevu postižených jater a současně ničí oheň v srdci, živený nadbytečnou energií-dřevem jater.

Dítě, u něhož se projevuje chronický strach, může mít sklony k pomočování (funkce vody), a proto bude patrně trpět energetickým nedostatkem v ledvinách (orgán vody). Budeme-li dítě všemožně chlácholit nebo naopak kárat, nikdy mu to nevymluvíme, jeho stav tím nijak nezlepšíme. Kdybychom místo toho použili čínský způsob, posílili bychom ledviny dítěte příhodnou stravou, bylinami a akupunkturní léčbou, takže by jejich energie opět vzrostla a pocity strachu spojené s jejím nedostatkem by se vytratily. S tím by se vrátila i schopnost udržet moč.

Obměny a kombinace těchto zásad jsou složité a prakticky nevyčerpatelné, a tak chce-li čínský lékař správně stanovit diagnózu, musí se naučit zvažovat všechny přítomné faktory, všechny vnější i vnitřní činitele. Tentýž princip vzájemně se doplňujících sil a vztahů uplatní i následně, jen naopak, a spustí jím léčbu. To si však žádá mnoho praktických klinických zkušeností a také lin-čuang, jak říkají Číňané, což znamená ,více než zkušenost. I v lékařství tedy platí stejná zásada jako ve všech ostatních taoistických naukách: Klíčem k úspěchu je praxe, nikoli teorie, a jeho míru neurčují abstraktní dedukce, ale konkrétní výsledky

Čínské lékařství pak přikládá značnou váhu mnoha zdravotním faktorům, které západní medicína zcela opomíjí nebo si je chybně vykládá. Tak například v extrémních klimatických podmínkách, tedy za přílišného větru, horka nebo vlhkosti, dochází díky provázanosti energetického systému k přímému ovlivnění některých vnitřních orgánů.

Proto také,  vždy v závislosti na počasí a roční době mění svůj jídelníček, aby vyvážili vnitřní a vnější energetické působení. Nastane-li tedy příliš vlhké počasí nebo roční období, správný Číňan začne hojně přidávat do jídla zázvor, česnek, pepř a další ingredience pálivé chuti (chuť ohně), neboť to vyvažuje, ,vysušuje' a v podobě potu odvádí přílišnou vlhkost, která se v těle hromadí díky klimatu. V zimě se zase těší oblibě ,hřejivá' jídla a byliny; kterými se bojuje proti vnějšímu chladu. V létě se pro změnu konzumují potraviny ,chladivé', které chrání životně důležité orgány před poškozením vnějším žárem. I když máme dnes k dispozici nejmodernější chladicí a mrazicí zařízení a můžeme si veškeré potraviny dopřávat i mimo jejich sezonu, naše strava se v důsledku toho bohužel ještě více vzdaluje přirozenému rytmu.

Náhlé emocionální změny a změny nálad mohou vyvolat řetězovou reakci a ta může přinést energetickou nevyváženost celému tělu. Taková reakce je pak stejně závažná jako narušení rovnováhy vnějšími vlivy v podobě silného vichru, nesnesitelného horka nebo nevhodné stravy či léků. Vždyť dokonce i západní medicíně je dobře známo, že k nejrůznějším onemocněním a poruchám bývají náchylní lidé, kteří se trápí velkým žalem, například kvůli smrti životního partnera. Pokud se takový zármutek prodlužuje, mohou být vzniklé škody i nevratné.

Strach je projevem dočasné poruchy funkce ledvin, ale obavy dlouhodobé až chronické mohou způsobit i jejich definitivní selhání. Časté záchvaty zuřivosti zase vypovídají o problémech s játry, nicméně osoba, která je od přírody naštvaná pořád, si tímto svým přístupem může poškodit i játra zcela zdravá, což nakonec jen plodí další zlobu, takže vzniká jakýsi psychosomatický začarovaný kruh.

Zítra pokračování…

Angel Stan Buna

Doporučujeme:

Těšíme se na Vás..

Jednoduchý systém denních dýchacích cvičení s plným nádechem a dlouhým výdechem je základ dynamických vnitřních cviků pro zdraví, které navozují vzájemnou harmonie mezi jin a jang, čímž stabilizují zdraví v organismu a posilují tělo i duši. Pak tyto dynamické vnitřní cviky pro zdraví, pomoci řízeného dýchaní stimulují, posilují a zpevňují všechny důležité svalové skupiny Trvalé formují postavu, podstatně snižuje váhu a zlepšují držení těla. Zvyšují vitalitu a stabilizují emoce i tělesnou odolnost.

https://cviky.7x.cz/cen-tao/kurzy-a-seminare

K tomu, abychom se cítili spokojeně a měli dostatek vitální energie, nám může báječně pomoci také kraniosakrální terapie, navrací rovnováhu vašemu tělu a mysli. Pomůže vám zastavit se, uvolnit, odbourat stres a vykročit na novou životní cestu. Na cestu ke zdraví a vnitřního naplnění. S radostí a láskou budu na této cestě vaším průvodcem…

http://kranio-osetreni.cz/prubeh-osetreni/


Komentování tohoto článku je vypnuto.