Tao tři klenoty

Napsal Elli (») 11. 7. 2020 v kategorii Taoismus, přečteno: 547×

 Každý den jeden článek úryvku z knihy Tao zdraví, sexu a dlouhého života, autora Daniela Reidla. II řada, článek JEDENÁCTÝ...Tři klenoty života jsou: ťing (esence), čchi (energie) a Šen (duch). Velmi se podobají jinu a jangu, protože jsou to naprosto odlišné, a přesto zaměnitelné elementy. Ovšem na rozdíl od jinu a jangu, které prostupují světem živých i neživých věcí, se esence, energie a duch vztahují na věci živé, tudíž i na život člověka. Představují tři základní úrovně bytí všech živých tvorů: úroveň fyzickou, energetickou a duševní. Tři drahocennosti jsou považovány za vzácný dar tao, za přirozené právo na život, které všechny živé bytosti získávají při narození, a právě jejich relativní síla a vyváženost jsou rozhodující pro naše zdraví a mají také přímý vliv na délku našeho života.

Jelikož jsou Tři klenoty z hlediska filozofického i praktického taoismu klíčové, můžete se setkat i s označením Taoistická (nejsvětější) trojice. Spolu s principy jinu a jangu a  Pěti prvků totiž tvoří základní teoretický rámec, z něhož vychází čínská diagnostika i léčba, ale také bojová umění a meditace.

Ťing: životní esence. Ťing na sebe v lidském těle bere tři podoby, známe tedy tři formy esence. První je esence krve, která sestává z nejrůznějších životně důležitých prvků šířících se krevním oběhem, jako jsou například červené a bílé krvinky a živiny získané z potravy, která se tráví v tenkém střevě. Druhou formou je hormonální esence, která má hned dvě formy: esenci života a semene.

-esence života obsahuje všechny životně důležité hormony, vyměšované tělními žlázami s vnitřní sekrecí (endokrinními), které významně ovlivňují růst, metabolismus, pohlavní život, imunitu, stárnutí a podobně.

-esence semene jsou buď semeno a hormony u mužů, nebo vajíčko a příslušné hormony u žen.

Třetím esence jsou husté tělní tekutiny jako míza (lymfa), kloubní maz a další pojivové tkáně, a kromě toho i slzy, pot a moč. Poslední jmenované tekutiny slouží v první řadě k vylučování odpadních látek a k rozhánění nehybné energie.Tyto tři esence tvoří spolu s čchi čtyři životodárné tělní vlhkosti.

I esence a energie spolu úzce souvisejí: „Čchi velí krvi; je-li v pohybu čchi, pak je v pohybu i krev." A jelikož ,krvi vládne dech', je pochopitelné, že správné dýchání ovlivňuje a obohacuje krev, a právě to je clem taoistických dechových cvičení.

Podle čínské tradiční medicíny tkví přirozená obranyschopnost organismu (imunita) a odolnost vůči nákazám zejména v tělní esenci života. I to je příklad toho, že i v tomto směru čínské lékařství předběhlo západní medicínu o více než dva tisíce let. Časopis Time totiž 31. března roku 1980 otiskl obsáhlé pojednání o neuvěřitelných vlastnostech nově objevené látky zvané interferon, která velmi účinně napomáhá v boji proti nemocem. Interferon se nevyrábí synteticky, jako většina západních léků, ale vzniká přímo v buňce lidského těla.

Tím je potvrzena jedna ze základních tezí tradiční čínské medicíny, že imunita a odolnost vůči nákaze je lidskému tělu vlastní, že si ji samo vytváří, a sice v podobě velmi jemné ,esence', Ještě pozoruhodnější je vědecky prokazatelná skutečnost, že interferon produkují v těle pouze tři typy buněk, které zcela přesně odpovídají třem formám esence, podle čínských lékařů třem klíčovým imunitním faktorům.

Prvním zdrojem interferonu jsou leukocyty čili bílé krvinky. Ty zastupují esenci krve. Druhým typem buňky, který v lidském těle produkuje interferon, jsou fibrocyty, což jsou fixní buňky pojivové tkáně. Zastupují tedy husté tělní tekutiny, jako je kloubní maz a pojivové tkáně, jež jsou podle čínské tradice druhým nejdůležitějším činitelem při obraně organismu vůči chorobám. Třetím zdrojem interferonu jsou buňky typu T-lymfocyt, které vylučují různé typy interferonu, jež přímo pracují s hlavními molekulami DNA a podleji se na přepisu genetického kódu. Proto je zde vazba na pohlavní tekutiny. A o ,hormonální esenci', zejména pak o pohlavních hormonech, hovoří čínské tradiční texty jako o třetím nejdůležitějším zdroji imunity. Takto sama západní věda předkládá jasný a nevyvratitelný důkaz, že měli dávní taoističtí mistři pravdu.

Čchi: životní energie. Základní premisa tradičního čínského lékařství vychází z taoistické filozofie, která říká, že všem živým tvorům ve vesmíru dává život prvotní životní sfla zvaná čcbi. V doslovném překladu pak čchi znamená ,dech' a ,vzduch', a stejně tak i ,energii', a je přesným ekvivalentem indické jógové prány. Chi také připomíná tao, neboť je neviditelná, tichá, beztvará, a přesto proniká vším.

V lidském organismu na sebe čchi bere řadu podob. Nejzákladnější z nich se nazývá jüan-čchi, doslova ,prvotní energie'. Tou je myšlen prvotní výron energie, k němuž dochází při početí a který vdechne život plodu v děloze. Jüan-čchi lze zjednodušeně přirovnat k zásobě energie v baterii. Od narození se tato zásoba postupem času ztenčuje a míra jejího úbytku přímo ovlivňuje délku lidského života. Proto jsou děti živější a energičtější než dospělí. Nevyčerpaly totiž zásobu své prvotní energie do té míry jako dospělí.

Proto se také na dětech tak očividně neodráží nesprávná životospráva jako na dospělých. Zkrátka nemají ještě tak vybité ,baterie'. Pokud si však energií z této prvotní zásoby dorovnávají schodek zaviněný nezdravou stravou, nesprávným dýcháním a dalšími zlozvyky, urychlují její vyčerpání, což vede k chronické slabosti v dospělém věku. Energii jüan-čchi je ale možné zjemňovat a posilovat díky vhodné stravě, bylinám, správnému dýchání, sexuální ex a dalším taoistickým disciplínám, které se zaměřují na prvotní energii, zamezují jejímu úbytku, a tak zvyšují délku života.

 Další formou čchi v lidském těle je jang-čchi— energie ve své proměnlivé a živoucí podobě, v pohybu. Jde o energii, která vzniká v těle díky vzrušení při pohlavním aktu a která se uvolňuje při orgasmu. Spojuje se s ní teplo, světlo a pohyb.

Další dvě odlišené formy čchi si tělo vyrábí přímo ze základních živin, které získá strávením potravy a vody. Jednou takovou formou je ťing-čchi neboli ,vyživující energie' a je extrahována z těch nejčistších natrávených živin. Posiluje orgány, žlázy, nervy, kosti a všechny další životně důležité tkáně. Dalším typem je tvej-čchi neboli ,ochranná energie', již zajišťují hrubší vedlejší produkty trávení. Tato energie cirkuluje po povrchu těla, těsně pod kůží, a chrání celý organismus před extrémními energetickými výboji okolního prostředí, jako jsou například horko, chlad, sucho, přílišný vítr atd. Když tato energie cirkuluje, je to jako by člověka celého polévali příjemně teplou vodou.

Když se zemská čchi, získaná z potravy a z vody, setká s čchi nebeskou, která se čerpá ze vzduchu, jako jedinečná energetická substance oživující celý lidský organismus, vstupují společně do krevního řečiště. Proto se pomocí stravy a dýchání, které se v tomto procesu navzájem doplňují, tak výrazně ovlivní zdraví a délka lidského života: jsou to naše dva nejdůležitější zdroje životní energie. Jak praví Vnitřní kánon Žlutého císaře: „Myriády nemocí mají svůj počátek u energie. Kdykoli přestane být energie v rovnováze, může vypuknout choroba."

Ačkoli má čchi v taoistické Trojici esence, energie a ducha ústřední postavení, pro většinu západních žáků je při studiu čínské medicíny kamenem úrazu. I když vědcům ze Západu nečiní sebemenší potíže pochopit princip radaru, radia, paprsků gama, ultrafialového záření, elektřiny a dalších viditelných forem energie, vzpínají se jako splašení koně, kdykoli před nimi někdo zmíní, že podobné kosmické proudění prochází celým lidským tělem.

A jelikož v našich kulturních podmínkách nemá čchi ani prána plnohodnotný ekvivalent, zvolil jsem označení ,bionická' nebo též ,bioelektrická' energie. Tak bude jasné, že jde o energii a navíc o energii související s živým organismem (bio-), která vykazuje vlastní elektrické jevy (elektrická) a nese ionty s negativním nábojem (-ionická), což jsou v podstatě základní rysy čchi.

Hybné síly jin a jang udržují čchi v neustálém pohybu, a platí to jednak ve vztahu k okolnímu prostředí, jednak k prostředí uvnitř lidského těla. Jakmile dojde k odčerpání bionické energie z těla, celý organismus ztratí na síle a začne být náchylný k nákazám, chorobám, začne se projevovat únava a vyčerpanost a v nejhorším případě může nastat i předčasné úmrtí.

Zítra pokračování…

Angel Stan Buna

Doporučujeme:

Těšíme se na Vás..

Jednoduchý systém denních dýchacích cvičení s plným nádechem a dlouhým výdechem je základ dynamických vnitřních cviků pro zdraví, které navozují vzájemnou harmonie mezi jin a jang, čímž stabilizují zdraví v organismu a posilují tělo i duši. Pak tyto dynamické vnitřní cviky pro zdraví, pomoci řízeného dýchaní stimulují, posilují a zpevňují všechny důležité svalové skupiny Trvalé formují postavu, podstatně snižuje váhu a zlepšují držení těla. Zvyšují vitalitu a stabilizují emoce i tělesnou odolnost.

https://cviky.7x.cz/cen-tao/kurzy-a-seminare

K tomu, abychom se cítili spokojeně a měli dostatek vitální energie, nám může báječně pomoci také kraniosakrální terapie, navrací rovnováhu vašemu tělu a mysli. Pomůže vám zastavit se, uvolnit, odbourat stres a vykročit na novou životní cestu. Na cestu ke zdraví a vnitřního naplnění. S radostí a láskou budu na této cestě vaším průvodcem…

http://kranio-osetreni.cz/prubeh-osetreni/


Komentování tohoto článku je vypnuto.