Taoismus je jedním ze základních směrů východní filozofie, jenž vznikl v 5.století př. Kr. Zakladatel Lao-c', formuloval jeho strukturu v hlavní knize Tao te ťingu (Kniha o Tao a ctnosti). Učí nás, že člověk se nemá dát omezit věcmi tohoto světa, ale osvobodit se od nich. Nastolit v sobě vnitřní klid a osvobodit se od žádostí a vášní. Nechtít nic víc než to, co potřebujeme. Být trvale skromný a pokorný a neuchýlit se od své přirozenosti a nebýt na nikom závislý. Tao je pralátka a te je vesmírná síla tj. individuální přirozenost.
Protiklad člověka a přírody je jeden ze základních rozdílů mezi východní a západní filozofií. Suverénnost rozumu, typická pro náš způsob myšlení, zatlačuje a utlumuje složku volní, etickou, která je naopak preferována východní filozofií, která může být pro nás návodem ke správnému životnímu stylu a životní moudrosti i v dnešní době. Taoisté své problémy řeší tak, že je ponechávají, aby si samy našly svůj směr neboli cestu.
Tao nezná pojetí nadřazenosti ducha nad hmotou. Nadřadíme-li jednu z těchto hodnot, vytváří to spekulativní abstraktní myšlení. Nesmíme nikoho ovlivňovat, vylepšovat, formovat a vnucovat mu svůj pojem pravdy či dobra. Toto napravování lidí vede k pokrytectví a snaze udělat lidi závislými na nás nebo na věcech. To způsobuje pohromy v osobním životě i ve společnosti. Proto poučovat beze slov a jednat bez zasahování je vrcholem taoistické moudrosti.
V dnešním světě je člověk formován více vnějšími okolnostmi a instinktu i intuice využívá málo. Při svém rozhodování se nedovede oprostit od vnějších vlivů. Nebere na vědomí, že pouze jeho vnitřní síla je ustavičným tokem a nepřetržitou proměnou člověka. Každý je strůjcem svého štěstí a má svůj osud ve vlastních rukou, zachová-li svou přirozenost, jež je jedinou formou a způsobem jeho existence.
Jak si pomoci
Současná doba je obdobím rozvoje technologií a změny životního stylu. Nové vědecké poznatky v oblasti informací mění i reálné podmínky každodenního života. Přináší to stále vyšší nároky na stabilitu lidského organismu a na lidskou psychiku.
Je třeba najít svou vlastní cestu svého osobního uplatnění, zvýšením nároku na své chování, zvyky, emoce a zdraví. Často se trápíme pro věci, které ani neovlivňují náš život a tím si sami podlamujeme své zdraví. Proč ničenu nevěříme a u ničeho i když je to pro nás podstatné, nevydržíme? Vymlouváme se, že za to nemůžeme, všichni nám jen ubližují a nikdo nás nemá rád. Všem se daří, jen nám ne. Můžeme si pomoci sami rozborem našeho vnitřního stavu, jak nám doporučuje Taoismus.
Osm principů taoismu
Pro zvládnutí Tao je nutno znát charakteristiky osmi principů Taoismu
1 – Tao filozofie nám odhaluje logiku vývoje života a nabízí řadu pouček, jak dosáhnout harmonie tělesného i duchovního života, lásky, úspěchu a jak plně využívat přírodních zákonů pro rozvoj osobnosti.
2 – Tao vnitřních cviků a ritů pro zdraví je soubor 108 brokátů. Rity vycházející z chování různých zvířat Drak, Tygr, Medvěd, Orel, Opice a také se skládá ze zdravotních cviků s názvy Jelení, Jeřábí, Želví, směrové cviky posilující nervovou soustavu a cviky pro formování postavy. Nejdůležitější je u těchto ritů a cviků technika dýchání. Satori dýchání nepřetržitý řízený dech a lámský dech hlubokého nádechu a pomalého výdechu, který je řízený a vědomý.
Dynamické vnitřni cviky Tao jsou mentálním cvičením posilujícím a uzdravujícím vnitřní orgány těla. Jsou opakem náročných fyzických cviků a sportů, které nám dávají momentální tělesnou krásu, ale často zatěžují vnitřní orgány a narušují jejich jemnou práci. Rity a cviky Tao však naše zdraví naopak stabilizují.Využitím obou druhů cvičení fyzického a mentálního lze dosáhnout dokonalé harmonie těla a duše. Při vnitřních cvicích Tao pro zdraví je přitom možné se zaměřit na jednotlivé zdravotní problémy k dosažení trvalého zdraví.
3 –Tao vyrovnané výživy, učí o využívání její zásaditosti a kyselosti.
4 – Tao zapomenutých poživatin učí o léčivých účincích bylin a korení.
5 – Tao umění uzdravovat zvyšuje úroveň životní energie léčebnými masážemi.
6 – Tao moudrosti pohlavního života / sex/ napomáhá k transformaci osobnosti.
7 – Tao umění sebeovládání je založeno na dokonalém poznání vlastní osobnosti i jiných lidí s využitím znalostí numerologie, astrologie a věšteckých nauk .
8 – Tao pro úspěch je studiem symbolů a znaků vesmíru, zákonů a zákonitostí společnosti. Jde o rozbor vlastních neúspěchů a hledání jejich příčin, využití strategie a taktiky k dosažení úspěchu.
Osm principů Taoismu obsahuje poznání všech stránek naší každodenní existence. Jejich pojetí odpovídá požadavkům plného uspokojení fyzických a duševních potřeb člověka a to mu umožňuje plně využít a rozvinout jeho osobnost.
Tao a současnost
V posledních letech u nás došlo k masovému studiu východní filozofie a získali jsme spoustu informací, ve kterých se neumíme orientovat a jež ani neumíme použít. Aplikujeme je, aniž bychom si uvědomili, že východní kultura je ve své podstatě jiná než západní.
Musíme najít cestu, jak využít těchto poznatků a zkušeností východní filozofie s respektováním tradic a reality našeho života a kultury. Učitelé, kteří k nám přicházejí z východu, často neznají náš styl života, ani naši mentalitu. Učí nás své kultuře, tradicím a náboženství, které nám těžko pomohou řešit naše reálné zdravotní a životní problémy. Máme-li my Evropané problémy, jdeme se poradit s kartářem, léčitelem, osobním koučem nebo psychologem, ale napřed bychom se měli snažit lépe poznat sami sebe. Věnovat větší pozornost a více času svému zdraví a rozvoji vlastní osobnosti.
Tao našeho života
Ocitáme se často ve stresu, protože neznáme jasná pravidla života ve společnosti a přírodní zákonitosti. Taková pravidla nás osvobodí od stresu, ale ne od strachu. Strach je často zakotven v našem podvědomí a zrcadlí naše životní zkušenosti i zdravotní stav. Můžeme si pomoci různými terapeutickými metodami, které nás učí pozitivnímu myšlení. Proto je zapotřebí nejdříve pochopit Tao svého života. Především bychom se ale měli naučit pomocí filozofie Tao a ritů a cviků Tao čistit a posilovat vnitřní orgány a nervovou soustavu. Teprve potom se můžeme plně věnovat posilování své vůle a svých emocí.
My, Evropané, většinou neumíme správně dýchat a dýcháme velmi plytce. Proto rity a cviky Tao pro zdraví kladou na správné dýchání velký důraz. Základem je takzvaný plynulý plný dech. Zvládnutí tohoto způsobu dýchání je prvním krokem k trvalému zdraví. Před rituálem a cviky Tao je nutno vždy prodýchat a pročistit čakry. Tibetský pohled na čakry je trochu jiný než indický.
Na našich lekcích věnujeme velkou pozornost čakrám ve vztahu k mentálnímu a duševnímu rozvoji. Čakry můžeme prodýchávat i několikrát ráno v průběhu dne nebo večer. Ze začátku se zaměříme podvědomě na vnímání jejich umístění a postupně si uvědomíme, že jsme při prodýchávání v hladině alfa. Proto se při dechových cvičeních v rámci meditace před zahájením ritů a cviků Tao učíme, jak si každou čakru prodýchat několikrát za sebou.
Prodýchávání čaker.
Jeden ze způsobů je tzv. sate eola, která nás aktivizuje. Střídavě prodýcháváme 1. a 7. čakru 2. a 6. pak 3. a 5., minimálně třikrát a nakonec 4. čakru čtyřikrát. Druhý způsob je pro uklidnění, zastavení myšlenkových pochodů a navození hladiny alfa. Postupně prodýcháváme od 1. čakry, 2, 3, 4, 5, 6. až 7. čakru minimálně třikrát vždy jednotlivou čakru. Ideální je prodýchat čakry sedmkrát a 4. čakru vždy 2x víc než ostatní čakry. Tím dosáhneme komplexní hygieny duše, dojde k vyrovnání energie a k harmonizaci těla a duše. Pak se po každém ritu v Tibetu dělá hluboký nádech a při dlouhém výdechu se vyslovuje mantra – to je takzvaná vibrační meditace.
Meditace.
Vibrační meditace manter nám nejenom pročisťuje čakry a posiluje vnitřní orgány, ale hlavně nás naučí vědomému plnému nádechu a dlouhému výdechu. Vibrace při výdechu nám prodlužuje dech bez našeho přičinění. Pro začátečníky stačí používat jen čtyři základní mantry O a M vibruje 7, 6 a 5 čakru, MA a NY vibruje 4 a 3, PE a GY vibruje a pročištuje 2 a 1, HU a M ovlivňuje všechny čakry. Pravidelná vibrační meditace posiluje vnitřní orgány, uzdravuje naše neduhy a působí preventivně na naše zdraví. Posiluje a stabilizuje nervovou soustavu, ovládá emoce a city. Vibrační meditaci manter můžeme používat i v alfa stavu mezi jednotlivými rity a cviky.
Další účinná meditace je sate meditace, kde se rytmickým a vědomým satori a sati dýcháním okysličuje tělo do takové míry, že se z buněk uvolňují potlačované emoce a plně si uvědomujeme staré bolesti a pocity. Když při ní prožijeme extázi univerzálního pročistění, naše vnitřní traumata se uvolní, náš život se zásadně změní. Změní se i náš celkový pohled na dění kolem, situaci vyhodnotíme v klidu a najdeme pozitivní řešení, všech naších problémů, které nám ztěžuji a ztrpčují náš každodenní život v přítomném okamžiku, což neublíží nám, ani druhým.
http://cviky.7x.cz/cen-tao/meditace-sate-sati-a-satori
Když si udržujeme kondici a pružnost našeho těla v každém věku. To nám dává jistotu, vyšší sebevědomí a sebedůvěru. Meditace posilují naši psychiku a emoce, dávají nám pocit klidu a pohody, kterou potřebujeme pro všechny oblasti našeho života a činnosti. Poskytuje nám to pocit svěžesti, elánu a vždy dobrou náladu v každodenním životě.
Ing. Angel Buna