VNITŘNÍ CVIKY PRO ZDRAVÍ, autor Dr. Stephen T. Chang. Člověk musí celý život uspokojovat dvě základní potřeby. Díky tomu sa udržuje při životě, obnovuje životní energii a dožívá se delšího věku. Tyto dva základní životní projevy jsou: 1) výživa (pití, jídlo atp.) 2) pohyb a) „pohyb" ducha (myšlení) b) „pohyb" těla (dýchání a jiné funkce orgánů a končetin) c) pohlavní činnost život pohasne, jakmile jedna z těchto dvou potřeb není plně či přiměřeně uspokojována. Jsme-li zbaveni živných látek, může náš organismus přežít nanejvýš asi deset dnů. Nedostává-li organismus trvale v přiměřeném množství patřičné živné látky, stává se jeho život kratší.
A podobně, zbavíme-li tělo pohybu, budou svaly atrofovat. A zanedbáme-li některé základní pohyby, bude se tělo zvolna oslabovat. Právě toto měli staří taoisté na paměti, když sestavovali „tao pro zdraví", to jest zvláštní filozofii a metodu myšlení, dýchání a pohybu, jež posiluje organismus. „Tao pro zdraví" je soustava různých mentálních a fyzických cviků, zvaná také jinak sestava „vnitřních taoistických cviků".
Tyto cviky, jež uzdravují vnitřní orgány našeho těla a dodávají jim energii, nabízejí mládí, zdraví a odolnost proti nemocem. Mají tak blahodárný účinek proto, že zpomalují funkce organismu, dávají jim vzájemný soulad, klid, přesnost, jednoduchost a kladou důraz na vše, co je vnitřní. Taoistické vnitřní cviky jsou pravým opakem obvyklého tělocviku. Obvyklá fyzická cvičení či sporty, jako fotbal, box, gymnastika, vzpírání, jóga a bojové sporty nám možná umožňují dosáhnout tělesné krásy, ale často tak činíme na úkor energetických rezerv svých vnitřních orgánů a o to jsme pak více vystaveni nejrůznějším chorobám a nebezpečí předčasného stárnutí organismu.
Únava, stres, námaha, bolest a nezvyklé pohyby, jež jsou součástí běžných fyzických cvičení, narušují jemnou práci vnitřních orgánů. A protože jsou to právě vnitřní orgány, které zajišťují proces regenerace organismu a obranu těla proti všem činitelům, jež do něho mohou zanést nemoc, je zřejmé, že každé narušení jejich funkce omezuje schopnost organismu nahrazovat staré a opotřebované buňky novými a bojovat proti mikrobům a virům.
Vnitřní orgány dokážou to, co nedokážou sebelépe pěstované svaly: ochránit organismus před stárnutím a chorobami. A vnitřní taoistické cviky chrání a uzdravují vnitřní orgány a dodávají jim energii. A jsou-li vnitřní orgány zdravé, je tělo přirozeným způsobem krásné. Taoistické vnitřní cviky pocházejí údajně z období Žlutého císaře, jenž byl jedním ze zakladatelů vědy a filozofie života a dlouhověkosti, jimž se dodnes říká taoismus. V čínštině se „tao pro zdraví" řekne jang šeng šu. Tento termín znamená prožití dlouhého, zdravého a šťastného života díky cvičení, které člověka ochrání a zbaví všeho zlého, zvrátí proces stárnutí a povzbudí všechny funkce organismu.
Blahodárné účinky „tao pro zdraví" jsou známé a oceňované již po šest tisíciletí. Když si Žlutý císař všiml nesmírného léčebného potenciálu této sestavy cviků, označil „tao pro zdraví" za nejdůležitější ze všech léčebných metod. V Tao Te Ťingu hovoří mudrc Lao C o „tao pro zdraví" jako o nejlepším způsobu potírání chorob a prodlužování života. Tao pro zdraví, jež bylo účinné i v dobách, kdy se toto učení tradovalo jen útržkovitě a neuceleně, mělo vždy bezpočet vyznavačů.
Jedním z klíčů k pochopení účinnosti taoistických vnitřních cviků je prevence, jeden ze základních taoistických principů zachování životní energie.
Nedovolíme-li malým zdravotním potížím, aby vůbec vznikly, pak se nedostaví ani velké zdravotní potíže a organismus nezchátrá předčasně. Takže prvním cílem taoistické nauky o zachování životních sil je pomoci lidem prodloužit si život. Taoistické zásady zachování životních sil nejsou žádnou sportovní disciplínou. Nebyly vypracovány za účelem připravit člověka na nějakou soutěž a nenutí nás k namáhavým pohybům, jež by v nás okamžitě vyvolávaly napětí či stres, ztrátu energie, a tím by nám vlastně zkracovaly život.
Systém „tao pro zdraví" také není totožný s jógou, neboť tyto cviky od člověka nevyžadují nepřirozené postoje či pohyby. Rovněž není formou meditace, protože nejběžnější formy meditace mají za cíl vytvořit v mysli „prázdno".
Tao vnitřní cviky pro zdraví je důraz ne na vnějším otužování, ale na vnitřním otužování. Ve svých počátečních fázích je „tao pro zdraví" značně orientováno na fyzický pohyb, ale později ustupuje fyzický pohyb do pozadí a důraz je především na vnitřním pohybu a dech. A tak pokročilý cvičenec bude zdánlivě strnule nehybný, avšak jeho nitro bude aktivní a bude překypovat vitalitou.
Jakýkoli jiný systém, který neklade důraz především na vnitřní formu pohybu, nemá s tímto taoistickým systémem nic společného. Veškerá moc „tao pro zdraví" spočívá v jeho velké přizpůsobivosti. Taoistické vnitřní cviky může cvičit kdokoli, ať je jeho věk či zdravotní stav jakýkoli, ať trpí jakoukoli chorobou, a může je provádět kdekoli a kdykoli, aniž by potřeboval jakékoli náčiní. Při správném provádění mohou cviky „tao pro zdraví" udělat z nejzákladnějšího metabolické-ho procesu, to jest z dýchání, pozoruhodně účinnou léčebnou metodu. Ostatně i dokonalé poznání a uvědomění si vlastního duševního stavu a pohybů svého těla i ve svém těle je potenciální formou uzdravování.
Povzbuzující výsledky, jichž můžeme dosáhnout svědomitým cvičením taoistických vnitřních cviků v jakékoli sestavě, budou dostatečnou motivací k hlubokému zájmu, jenž nám pak otevře cestu k novému chápani světa, k dlouhověkosti a k duchovnímu rozvoji.
Když se věnujete vnějším cvikům, musíte zároveň provádět vnitřní cviky. Ale když se věnujete vnitřním cvikům, můžete na vnější cviky zapomenout.
Taoistické vnitřní cviky pro zdraví zvyšují úroveň naší mimo volné schopnosti uzdravit se, a to tím, že posilují žlázy a vnitřní orgány. To stimuluje organismus, vyrovnává hladinu energie a zlepšuje funkci samotných vnitřních orgánů s cílem uzdravovat se a předcházet nemocem. Krátce řečeno, taoistické vnitřní cviky mají především za cíl prodloužit lidský život.
Vnitřní cviky pro zdraví je sestává z cviků, jež nás učí správným způsobům sezení, ležení, správné chůzi a správným postojům při práci, jež napomáhají uzdravování a zachování zdraví. Je to pět cviků, jež se inspirují chováním různých druhů zvířat, osm směrových cviků, dvanáct cviků zvěrokruhu a dvanáct cviků posilujících nervy, k nimž se přiřazují zdravotní cviky: Jelení cvik, Jeřábí cvik a Želví cvik.
Všechny vnitřní cviky jsou doplněny zvláštní technikou dýchání, jež dodává organismu energii, která je jednou ze základních složek taoistické samoléčby, ale také základním předpokladem navázání kontaktu s energií, kterou je naplněn vesmír.
Meditace o meridiánech a taoistická kontemplace. Představuje zcela ojedinělý způsob samoléčby a její podstatou je vyrovnávání a zvyšování úrovní energii v organismu. Při meditaci jsou intelekt, tělo a duch dokonale integrovány a my se cítíme naprosto omlazeni.
Zatímco akupunktura a akupresura, jsou metody určené k uzdravení někoho druhého, sama meditace o meridiánech je metodou samoléčby.
Zítra pokračovaní.
Angel Stan Buna
Doporučujeme: